top of page

Hoe Vennebos Zelfregulerend Leren Omarmt: Terug Thuis Planten We De Zaadjes

In deze blogreeks deelt schoolleider Christine Claessens haar ervaringen met het implementeren van zelfregulerend leren in haar school: GO! basisschool Vennebos. Dat ze je mee neemt op haar reis, mag je letterlijk nemen. Christine nam haar team (en via deze blog ook jou) mee op buitenlands schoolbezoek wat hen deed dromen van hun eigen droomschool. Twee weken na hun buitenlands avontuur, blikt het team terug op hun ervaring. Lees mee welke mooie inzichten en ideeën het team opdeed én hoe Christine haar team helpt bij de vertaalslag naar de eigen klaspraktijk.Het is alweer 2 weken geleden dat we op jobshadowing gingen naar Amsterdam en Gouda. Het was bijzonder leerrijk en de ervaring zindert nog na in mijn team.


De week na aankomst hadden we een teamvergadering. Uiteraard stond ZRL op het programma. Voor de vergadering kregen alle deelnemers een survey. Daarin wil ik graag te weten komen


  • welke projecten ze op korte en op lange termijn graag willen uitwerken

  • welke inspiratie ze hebben opgedaan

  • en bovenal: wat ze van de ervaring van de jobshadowing vonden.


Een richting, maar geen voorschrift


Zo op bezoek gaan geeft richting aan je eigen project. Je ziet welke stappen je zelf ook nog wilt nemen’, stelt Liv, leercoach van de bovenbouw. ‘Je krijgt ook bevestiging dat je goed bezig bent en je ziet soms ook dingen waarvan je weet dat je die niet zomaar kan of wil kopiëren naar je eigen school. Je moet er echt wel je eigen verhaal van maken‘, vervolgt ze.


Ook Tinne, leerkracht derde leerjaar, heeft deze jobshadowing als zeer positief ervaren: ‘Ik heb meer zelfvertrouwen gekregen door deze jobshadowing. Ik heb bevestiging gekregen dat ik ook al heel erg goed bezig ben.’ Liv en Tinne zijn niet de enigen die dat gevoel hebben.


De collega’s kijken uit naar het tegenbezoek van onze Nederlandse vrienden. Zo is Adinda, leerkracht 2de kleuterklas, heel erg benieuwd naar de feedback over onze school. Fijn om te zien dat het zelfvertrouwen van mijn team op deze manier zeker een boost heeft gekregen!Praktijkvoorbeelden inspireren


Katrien, leerkracht van het tweede leerjaar vindt het dan weer heel interessant om te praten met leerkrachten uit een ander land. ‘De overheid pakt het toch heel anders aan. Er wordt heel veel anders georganiseerd. Je kan niet alle ideeën zomaar overnemen, maar je kan wel veel ideeën opdoen.’ En dat was uiteindelijk toch ook wel een beetje het doel van deze reis! Het feit dat je nu duidelijk praktijkvoorbeelden kan zien in plaats van enkel theorie werkt erg inspirerend.Van inspiratie naar actie


Maar dan zijn er natuurlijk ook nog die korte en lange termijn doelen. Tijdens de teamvergadering gingen we aan de slag met de volgende werkvorm.


  • Iedereen schreef 2 korte termijndoelen en 2 lange termijndoelen op een kaartje.

  • Daarna ging ieder op zoek naar een maatje (ook een ideetje dat we hebben opgepikt bij onze noorderburen😊 ). Wie heeft dezelfde doelen?


Op deze manier kunnen ze samenwerken en elkaar inspireren om deze doelen te verwezenlijken.


De maatjes komen aan onze muur in de leraarskamer. Zo weet iedereen wie waar mee bezig is en waar ze inspiratie kunnen halen. Tijdens de teamvergadering in maart horen we eens bij elkaar waar we staan en elke projecten al vorm hebben gekregen.Werkvorm: elke leraar formuleert een individueel doel en zoekt een maatje


Over een stroomversnelling gesproken


Het mooie van dit alles is dat fase 3 (het bewustzijn rond ZRL bij de leerlingen bewerkstelligen zie blog 1) als vanzelf neergelegd werd. De leerkrachten zien wat er nodig is om het bewustzijn bij de leerlingen aan te wakkeren.


De portfolio’s van de leerlingen uit de Casimirschool in Gouda hebben erg inspirerend gewerkt. Fase 3 zal dus iets vroeger dan ik had verwacht beginnen op basisschool Vennebos.


  • We gaan heel klein beginnen met een kleine portfolio met ik-doelen en samenwerkdoelen.

  • En we gaan ook werken rond mindset bij de leerlingen.


Ik kan niet wachten op het moment dat onze leerlingen ook kunnen vertellen over de leerkuil en de werking van ons brein bij het leren. Er breekt weer een heel boeiende tijd aan!Zelfregulerend leren is nooit 'af' en dat hoeft ook niet


De procesmatige aanpak in de Nederlandse scholen is mijn team niet ontgaan. ‘We zien dat die scholen ook in een proces zitten’, stelt Liv, leercoach bovenbouw, ‘Dat het nooit af is en dat er nog altijd bijgestuurd kan worden.’


Kristof, leerkracht van het eerste leerjaar ziet ook verschillen in aanpak: ‘Wij moeten wat meer durven loslaten, we willen soms nog te veel willen sturen.


Wat een bevrijdende vaststelling! Het moet niet perfect, we mogen proberen, we zitten in een proces en we kunnen altijd bijsturen.

Ook de mindset van mijn team is gegroeid 😊.


Oh ja, dat is ook iets wat we hebben meegenomen en omarmd: de proeftuintjes.


Durf eens iets uit te proberen! Mislukt het, dan heb je geleerd dat het niet werkt. Lukt het wel dan kan het misschien uitgroeien tot iets moois voor de hele school en met uitbreiding misschien de scholengemeenschap.


En die verticale leerlijn dan?


Wat met de verticale lijn? We hebben ontdekt dat die als vanzelf gelegd wordt als je blijft communiceren en overleggen met elkaar.


We mogen geen eilandjes worden maar we moeten af en toe wel eens een eigen koers durven varen.

De mooiste en verrassendste dingen vind je toch vaak als je van het geijkte pad durft af te dwalen, niet?


Op onze uitstap zijn ook onze coördinerend directeurs van het basis- en secundair onderwijs, onze aanvangsbegeleidster en beleidsondersteuner meegegaan. Benieuwd wat hun ervaring was? Dit lees je in de volgende blog. 

 

Meer lezen?


Benieuwd naar de andere stappen die Vennebos zet richting zelfregulerend leren?

Dit artikel maakt deel uit van de volgende reeks:
Ook interesse in een buitenlands schoolbezoek?

Vraag net als Vennebos middelen aan via het Erasmus+ programma onder Kernactivteit 1. Daarmee kan je als leraar beurzen aanvragen voor buitenlandse opleiding en/of schoolbezoeken.Wat denk jij, beste lezer?

Ben jij ook bezig met het thema zelfregulerend leren?

Waar sta je op jouw pad?

Laat het ons weten in de reacties hieronder.


Vind je dit interessant en denk je dat jouw schoolpraktijk anderen ook kan inspireren?

Neem dan contact met ons op! Stuur ons een berichtje in de chat.

Tot gauw!


73 weergaven0 opmerkingen

Recente blogposts

Alles weergeven

留言


bottom of page